Про символіку Червоного Хреста.


8 липня 1999 року  був прийнятий Закон України "Про  символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця”, який визначає порядок використання і захисту символіки на території України.

Згідно Розділу ІІ статті 4, емблема Червоного Хреста використовується медичною службою Збройних Сил України під час збройних конфліктів  для позначення власного медичного персоналу, медичних формувань і санітарно-транспортних засобів на суші, на морі та в повітрі.

Згідно Розділу ІІ статті 5, під час збройного конфлікту емблемою Червоного Хреста, що використовується із захисною метою за спеціальним дозволом Міністерства охорони здоров”я України та під його контролем, позначаються цивільний медичний персонал, цивільні лікарні та інші цивільні медичні формування, будівлі, обладнання, медичні матеріали, а також цивільні санітарно-транспорті засоби, заклади охорони здоров”я, призначені для перевезення та розміщення поранених, хворих і потерпілих від аварій судна.

 Згідно Розділу ІІ статті 6, Товариство Червоного Хреста України  уповноважене надавати в розпорядження медичної служби Збройних Сил України свій медичний персонал, а також свої медичні формування та санітарно-транспортні засоби, створювати групи з надання першої медичної допомоги. Товариство Червоного Хреста України  використовує емблему як захисний знак для позначення власного медичного персоналу та власних медичних формувань, які надаються в розпорядження медичної служби Збройних Сил України.

Згідно Розділу ІІІ статті 10, Товариство Червоного Хреста України  - єдина українська організація, яка має право на використання символіки Червоного Хреста з розпізнавальною функцією для цілей та видів своєї діяльності, що відповідають принципам,  визначеними міжнародними конференціями ЧХ і ЧП.

 Товариство має право використовувати емблему Червоного Хреста як розпізнавальний знак для визначення свого зв”язку з Міжнародним рухом ЧХ, а також належності тієї чи іншої особи або об”єкта до Товариства.

 Згідно Розділу ІІІ статті 11, як розпізнавальний знак в умовах мирного часу, емблема Червоного Хреста може використовуватися для позначення:

будівель, споруд, медичних матеріалів і санітарно-транспортних засобів закладів охорони здорв”я, призначених для осіб, які потребують постійного медичного догляду;

транспортних засобів, що використовуються для транспортування поранених  і хворих;

спеціально відведених місць або зон для подання першої медичної допомоги в населених пунктах, на дорогах, на підприємствах і в інших місцях, призначених для подання медичної допомоги;

зон дислокації біженців під час збройних конфліктів і стихійного лиха.

Дозвіл на використання емблеми на території України у випадках, визначених цією статтею, надається Національним комітетом ТЧХУ за умови безкоштовного надання послуг.

 

Згідно Розділу V статті 15, забороняється використання емблеми Червоного Хреста, слів "Червоний Хрест”, розпізнавального знака чи  будь-якого іншого знака, найменування або сигналу, які являють собою імітацію (використання подібних кольорів або зображень)  або можуть призвести до змішування, незалежно від мети такого використання, з порушенням положень цього Закону.

         Забороняється  використання зазначених емблем або слів на вивісках, плакатах, оголошеннях, листівках або розміщення їх на товарах чи упаковках, або продаж цих товарів чи спроба продажу, спроба введення в обіг цих товарів, помічених таким чином, або використання зазначеної емблеми або слів як елемента знака для інших емблем або найменувань, з порушенням цього Закону.

         Забороняється використання слів "Червоний Хрест” у найменуваннях підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, зображення емблеми Червоного Хреста на знаках для товарів і послуг, промислових зразках, використання цих слів або зображень як елемента знака для товарів і послуг, промислових зразків чи найменувань, згідно з чинним законодавством України.

         Згідно Розділу V статті 16, Товариство Червоного Хреста України зобов”язане сприяти органам державної влади в їх зусиллях щодо запобігання будь-яким зловживанням у використанні символіки Червоного Хреста та їх припинення. Товариство має також сповіщати правоохоронні органи та суди про будь-які зловживання, пов”язані з порушеннями у використанні символіки.

Згідно Розділу VІ статті 17, особи, винні у порушенні законодавства України про використання символіки Червоного Хреста, несуть відповідальність згідно з законами України.

Спори, пов”язані з використанням емблем, назв і розпізнавальних знаків Червоного Хреста, розглядаються у судовому порядку відповідно до законів України.